(ANNA)

Efter 12.00 kunde jag inte ens plugga. Det fanns bara ett fokus.

13.2.

Överladdad. Nervös. Fokuserad. Skakis. Adrenalin. Orolig. Ofokuserad. Peppad. Glad. Rädd. Sjukt nervös. Koncentrerad. Stark. Glad.

Känslorna tumlades runt.

”Du är galen Anna..” Ja eller så är jag förbannat svag för Crossfit. Skillnaden verkar vara hårfin. Efter att varit borta från boxen och sängliggandes i närmare en vecka var det dags för andra WODen i Open. 13.2. Jag hade släppt allt, trodde jag i alla fall. Kunde sova natten till torsdag. Men så fort jag fick se WODen fanns inget annat i mitt huvud.

Crossfit open 13.2
AMRAP 10 min5 axelpressar 35 kg
10 marklyft 35 kg
15 boxjump 51 cm

Jag blev mer och mer nervös, allt som tiden närmade sig. Och inte nog med att det var tävling och att jag skulle prestera, jag skulle göra inför publik. Holistics invigning ägde rum santidigt. Vilket jag ger Daniel en eloge för. Smart drag. Alla nya fick se vad vi håller på med, vad CF är och förbannat kul det verkar. Men shiiiiit vad nervös jag blev. Kan inte ens relatera till känslan så här i efter hand. Folk minglade, det var tävlingar runt i hela boxen, snacks från Unik och en dj som spela lounge-musik. Asbra uppstyrt. Och I mitten var det avspärrat för tävling. Där skulle jag in. Klockan tickade. Minutrarna blev till sekunder.

Vi kallades in i mitten. Jag tror vi presenterades, jag hörde inget mer. Bara min egen andning och dunket i bröstet. Får inte låta adrenalinet ta över. Måste hitta lugnet, och andningen.

IMG_20130314_181537 IMG_20130314_182147

En domare ställdes framför oss. Vi väntade bara på nedräkningen.

3

2

1

In i mig själv. Andas. Hoppa. Lyft. Tryck. Andas. Och så om igen.

Mitt mål var 5 varv. Räknade aldrig. Var för fokuserad. Helena fick sköta det. Kände mig stark, över förväntan, det måste varit adrenalinet. Men det som satte stop var flåset. Lungorna var ju inte direkt på topp. Boxjupmsen tog emot snabbt, fick börja gå upp på lådan. Hatar att gå upp. Hoppa är min grej. Spänst är min grej.

10 min gick snabbt. Slutade på 6 varv och 16 reps – 196 poäng. Helt okej ändå. Men jag vet att jag kan bättre.

Efter passet rullade allt på och jag kunde njuta (lite i alla fall) av invigningen.

IMG_20130314_193834

Både Isabell, som bara körde ”för skojs skull”, och Malin (djuret från Småland) gjorde riktigt bra ifrån sig. Roffade åt sig en 2:a repektive 1:a plats. Malin som bara kört CF i typ två veckor leder Holistics poängtavla på tjejsidan, man är ju lite avis på hennes. Vill vara lika stark. IMG_20130314_211212 Nano 2.0. You rock my crossfit world!

IMG_20130314_200605

Domarna räknar resultaten. Snygga i sina oranga tishor!

IMG_20130314_195959

Kungen, Cindy, älskar hennes go! När man lägger sig ner och dör efter en WOD då vet man att man gjort bra ifrån sig. Hon norpade faktiskt 3:e platsen. Fantatiskt att de hur hon i sista två varven lyckas med en push jerk som hon tidigare aldrig fått till. Se där. Hon presterar alltså bäst i pressat läge! Gött kött!

IMG_20130314_194150

Anna slet på bra, hon såg sjukt förbannad ut under hela WODen. Antar att det var en hatkärlek vi såg hehe.

IMG_20130314_194013

Emil var osams med BJ (som säkert många andra var), kanske får vi se han göra ett nytt försök på samma WOD i helgen?

IMG_20130314_061935

Maria och Sabina sken av rosa och pepp!

IMG_20130314_195119 IMG_20130314_200824 IMG_20130314_210325

Unik bjöd på massa nyttigt & gott!

IMG_20130315_184846

Så här dagen efter ser jag misshandlad ut, eller i alla fall mitt nyckelben. Jag måste vara sjukt oproportionell vid axlarna. Får samma blåmärke, på samma sida, varje gång. Vare sig det är thrusters, cleans eller pressar. Eller så är jag för benig. Måste skaffa mer muskler.

Jag, Maria och Elli ska antagligen ge 13.2 en ny omgång på söndag. Träna lite teknik innan. Kanske inte är lika nervös då, så har min hals fått vila upp sig och jag kan prestera bättre. Hoppas det. Över 211 är mitt mål. Att slå Cindy alltså. Haha.

Imorgon blir det bakåt kullerbyttor, kul!

Vi ses!